Spotkanie z przedstawicielką Sieradzkiego Klubu Amazonka

Tradycją stały się już w Warsztacie Terapii Zajęciowej spotkania uczestników z przedstawicielką Stowarzyszenia Amazonek z Sieradza.
W tym roku w spotkaniu udział wzięli także seniorzy z Domu Dziennego Pobytu i Klubu Seniora oraz młodzież z Ośrodka Adaptacyjnego MOPS w Sieradzu. Zaprzyjaźniona z nami amazonka- Pani Jadwiga Kluska przeprowadziła wykład na temat profilaktyki raka piersi i samobadania.
Podczas prelekcji pani Jadwiga omówiła symptomy choroby nowotworowej piersi, wskazała na co należy zwrócić uwagę, co nas powinno zaniepokoić w wyglądzie skóry, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać samobadanie. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również, gdzie należy zgłaszać się po pomoc w razie wykrycia guzka czy zmian skórnych.
W profilaktyce chorób nowotworowych, w tym raka piersi, ważne są nie tylko badania wykonywane przez specjalistyczne aparatury (USG, mammografia) ale przede wszystkim przez dłonie. 80% zmian w piersiach kobiety wykrywają same. Regularnie, co miesiąc badać powinny się już dziewczyny, które ukończyły 20 rok życia.
Rak piersi to najczęstsza choroba nowotworowa wśród kobiet jednak warto pamiętać, że wczesne jej wykrycie w zdecydowanej większości przypadków, pozwala na całkowite wyleczenie. Dlatego warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne.

Strefa banerowa