Wycieczka nad morze 2019

Miło nam poinformować Państwa, że uzyskane z Aukcji Prac na Rzecz Osób Niepełnosprawnych-Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej środki finansowe zostały wykorzystane zgodnie z założonym celem, czyli na zorganizowanie czterodniowej wycieczki nad morze. W przedsięwzięciu tym pomógł nam Urząd Miasta Sieradza, przekazując przy aprobacie prezydenta brakującą kwotę.
Zgodnie z planem wycieczki zrealizowany został program profilaktyczny pod hasłem:
„O tym już wiem, że alkohol to mój wróg”
W wyniku działań profilaktycznych zrealizowaliśmy główny cel programu, jakim było poszerzenie wiadomości uczestników o alkoholu i jego działaniu na organizm ludzki. Uczestnicy wycieczki potrafią teraz wymienić skutki spożywania alkoholu oraz przewidzieć skutki jego spożywania, mając świadomość uzależniania i wpływu alkoholu na zdrowie i życie. 
Wycieczka nad morze była dla naszych podopiecznych bardzo atrakcyjna, gdyż oprócz nabytej wiedzy na temat uzależnienia i zdrowego stylu życia w drodze do Krynicy Morskiej uczestnicy wycieczki mieli możliwość zwiedzenia Torunia, w tym najstarszej części miasta z licznymi przytulnymi zaułkami, tj. Średniowieczny Zespół Miejski, składający się z trzech elementów: Starego Miasta, Nowego Miasta i Zamku Krzyżackiego. Widzieli Rynek Staromiejski z Ratuszem, Katedrę św. Janów, Bulwar, Starówkę , Kościół św. Jakuba, Kościół Mariacki oraz wiele innych zabytków gotyku. Wielką atrakcją był Pomnik Mikołaja Kopernika oraz pokaz dekorowania symbolu miasta, czyli toruńskich pierników.
W drugim dniu wycieczki zwiedzili z przewodnikiem Trójmiasto. W Porcie Gdynia uczestnicy podziwiali okręt wojenny ORP „Błyskawica”, który uczestniczył w działaniach II wojny światowej. Widzieli także okręty „Dar Młodzieży”, „Dar Pomorza” oraz „Zawisza Czarny” i odbyli spacer po Molu Orłowo. Duże wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobił Pomnik Wysiedlonych Gdynian oraz Centrum Nauki Experyment. W Gdańsku zwiedzanie uczestnicy rozpoczęli od Głównego Miasta. Odbyli spacer wzdłuż Drogi Królewskiej prowadzącej od Bramy Wyżynnej do Bramy Zielonej, pomiędzy którymi znajduje się Targ Węglowy. Zobaczyli Katownię wraz z Wieżą Więzienną. Następnie udali się od Złotej Bramy przez Ulicę Długą i Długi Targ prowadzący nad Długie Pobrzeże gdzie podziwiali Gdański Żuraw. Po drodze widzieli Ratusz Miejski i Bazylikę Mariacką. Na Długim Targu pokazaliśmy im Dwór Artusa i jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Gdańsku - Fontannę Neptuna, przy którym zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Widzieli także Teatr Wybrzeże i Dworzec Główny. 
Olbrzymią atrakcją było dla nich wysłuchanie koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej, obejrzenie przekopu Mierzei Wiślanej, Rezerwatu Kormoranów oraz Muzeum Bursztynu w Stegnie.
W miejscu pobytu-Krynicy Morskiej również nie brakowało atrakcji. Osoby niepełnosprawne miały możliwość zwiedzenia miasta, gdzie przy okazji zaopatrzyli się w kartki pocztowe i pamiątki. Odwiedzili Muzeum Przyrodnictwa i Myśliwstwa oraz odbyli rejs statkiem „Krystyna” po Zalewie Wiślanym.
Pobyt nad morzem zakończył się imprezą integracyjną z grillem i dyskoteką. Wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali nagrody za aktywny udział w programie o tematyce antyalkoholowej. W drodze powrotnej uczestnicy odwiedzili McDonald’sa. 
Podczas tegorocznej wycieczki w dużym stopniu zaspokojono potrzeby poznawcze i estetyczne osób niepełnosprawnych, rozwinięto ich zainteresowania, umocniono więzi w grupie. Udoskonalono nabyte umiejętności współpracy, obowiązkowości i odpowiedzialności.
Poprzez prowadzone działania kształtowano wśród uczestników odpowiednie postawy przyczyniające się do rozwijania umiejętności osobistych, społecznych i zawodowych służących zdrowiu. Nasi podopieczni wrócili z zasobem nowej wiedzy o tematyce antyalkoholowej, szczęśliwi, pełni nowych wrażeń i chęci do pracy.
Pragniemy serdecznie podziękować Państwu za przychylność i okazaną pomoc, gdyż wycieczka dla większości naszych podopiecznych była jedyną możliwością wyjazdu poza miejsce zamieszkania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strefa banerowa