Wycieczka do Rewala

W okresie 22-25 maja uczestnicy warsztatu Terapii Zajęciowej w Sieradzu uczestniczyli w wycieczce na trasie Sieradz – Rewal – Niechorze – Kołobrzeg – Trzęsacz – Szczecin – Sieradz.
Wycieczka odbyła się dzięki dotacji z Urzędu Miasta Sieradza, Miejskiej komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy akceptacji Prezydenta Miasta Sieradza. Zgodnie z planem wycieczki zrealizowany został program profilaktyczny pod hasłem: „Alkohol i jego wpływ na zdrowie człowieka”.
Po zakwaterowaniu w Ośrodku Wczasowym „ Gąsiorowski” w Rewalu, posiłku oraz odpoczynku po podróży, uczestnicy wraz z opiekunami wybrali się na spacer celem powitania z morzem.
Drugi dzień wycieczki rozpoczęli od zwiedzania z przewodnikiem „Parku Wieloryba” w Rewalu, gdzie znajdują się repliki ryb, przedstawione w oryginalnych rozmiarach. Uczestnicy zdobyli wiedzę na temat morza i jego mieszkańców. Odwiedzili także Papugarnię i obejrzeli prezentację dotyczącą życia wielorybów. Następnie zwiedzili Rewal, w tym Bajkową Chatę, Pomnik Rybaka, Kościół Rzymskokatolicki pw. Najświętszego Zbawiciela, Plac Wielorybów, Aleję Różaną, Taras widokowy i Platformę widokową. W godzinach popołudniowych uczestnicy mieli czas wolny na integrację w podgrupach.
Trzeciego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Niechorze, w tym latarnię morską i z przewodnikiem „Motylarnię”. Jest to miejsce swobodnie latających motyli egzotycznych dostępnych na wyciągnięcie ręki, gdzie znajduje się około 40 gatunków motyli pochodzących z Azji, Ameryki Południowej czy Afryki. Dużą atrakcją było, kiedy kolorowe motyle przysiadały podopiecznym na ramieniu. Wizyta zakończyła się krótkim sprawdzianem pozyskanych wiadomości na temat motyli i ich gatunków oraz rozdaniem certyfikatów lepidopterologa. Następnie uczestnicy wycieczki przejechali do Kołobrzegu, gdzie zobaczyli- latarnię morską, port morski, Pomnik Zaślubin Polski z Morzem i Pomnik Sanitariuszki. Po spacerze na molo posilili się w smażalni ryb. Zwiedzili także „Miasto Myszy”  - wyjątkowe miejsce w Kołobrzegu, które odczarowuje te małe gryzonie, przedstawiając je jako domowych pupili, zwierzątka inteligentne i niezwykle zwinne, pulsujące energią - ok. 500 małych myszek, ukrytych w podziemiach dawnego Kapitanatu Portu.Po powrocie do miejsca zakwaterowania nastąpiła dalsza realizacja programu profilaktycznego pod hasłem.: „Alkohol i jego wpływ na zdrowie człowieka”. Pobyt w Rewalu zakończył się imprezą integracyjną z dyskoteką.
W drodze powrotnej uczestnicy odbyli spacer tarasem widokowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie.
Wyjazd bez rodziców to forma rehabilitacji, która daje możliwość wykazania się samodzielnością. Podopieczni WTZ wrócili pełni nowych wrażeń oraz zdobytych wiadomości na temat zdrowia i związanej z nim jakości życia. Kształtowanie wiedzy, motywacji i umiejętności zdrowego stylu życia przyczynią się do podejmowania działań na rzecz zdrowia własnego i innych. Dla wielu osób wycieczka była jedyną możliwością wyjazdu w roku poza miejsce zamieszkania.

 

 

Strefa banerowa