Wycieczka do Kotliny Kłodzkiej

W okresie 23-26 maja 2022 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sieradzu uczestniczyli w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Wycieczka odbyła się dzięki dotacji z Urzędu Miasta Sieradza, Miejskiej komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy akceptacji Prezydenta Miasta Sieradza. Zgodnie z planem wycieczki zrealizowany został program profilaktyczny pod hasłem: „Syndrom DDA, czyli czym obciążone są dzieci alkoholików”

Uczestnicy rozpoczęli wycieczkę od zwiedzania Centrum Edukacji Ekologicznej „Hydropolis” we Wrocławiu. To Centrum Nauki poświęcone wodzie. Znajdują się w nim wystawy wykorzystujące różnorodne technologie, aby przybliżyć zwiedzającym rolę wody w środowisku, jej znaczenie dla człowieka oraz historię interakcji człowieka z wodą. Korzystając z okazji odwiedzili wrocławski Rynek, na którym odbywał się Jarmark Świętojański. Następnie przejechali do Muzeum Motoryzacji w Topaczu, gdzie obejrzeli kolekcję zabytkowych, rzadkich i vintage pojazdów mechanicznych.

W drugim dniu wycieczki nasi podopieczni udali się do Czech, gdzie w mieście Adrspach spacerowali po narodowym rezerwacie przyrody Skał Adrszpasko -Teplickich. Skalne Miasto zrobiło na uczestnikach ogromne wrażenie. Z podziwem obserwowali tysiące skalnych wieży, oszałamiającą przyrodę, wodospady i malownicze jeziorko z krystaliczną wodą.

Kolejny dzień wycieczki był równie atrakcyjny, gdyż uczestnicy zwiedzili z przewodnikiem Wałbrzych. Największym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Ceramiki, gdzie znajduje się zbiór porcelany polskiej i europejskiej, a także obrazy i meble ukazujące wygląd dawnej rezydencji mieszczańskiej

Przewodnik oprowadził wycieczkę po centrum miasta, pokazując Pałac Czettritzów zwanym „Zamkiem Wałbrzych” oraz rynek, który otaczają odrestaurowane barokowe oraz klasycystyczne kamienice pochodzące z XVIII i XIX wieku. Nasi podopieczni zobaczyli główną świątynię Wałbrzycha – kolegiatę pw. Świętych Aniołów Stróżów oraz kościół Matki Boskiej Bolesnej pochodzący z 1305 roku.

Po powrocie do miejsca noclegu czekały na nich kolejne atrakcje – grill i dyskoteka.

Ostatni, czwarty dzień wycieczki uczestnicy również spędzili aktywnie - zwiedzili trzeci największy zamek na terenie Polski- Zamek Książ, Stadninę Ogierów i Palmiarnię w Wałbrzychu. Oprócz roślin zobaczyli w niej żółwie, lemury, rybki i pawie. Część uczestników skorzystało z oferty sklepu z roślinami, kupując kwiaty na Dzień Matki.

Wycieczkę zakończono wspólnym obiadem.

Strefa banerowa