W dniach 03-05.września 2018 r. uczestnicy wraz z opiekunami z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sieradzu wzięli udział w wycieczkach zawodoznawczych do firmy FERAX- sp. z o. o. Producent Rajstop – Gatta w Zduńskiej Woli. Fabryka Gatta jest jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dowiedzieliśmy się, że słowo Gatta pochodzi z języka włoskiego i oznacza "kotkę". Podobno nazwę wymyśliła tłumaczka, która pracowała dla firmy na samym początku jej istnienia. Osoba oprowadzająca zapoznała nas z historią zakładu oraz specyfiką jego pracy.
Widzieliśmy każdy etap związany z produkcją rajstop, pończoch, skarpet i bielizny. Cały łańcuch produkcyjny jest trudny, długi i dokładny.
W pierwszym pomieszczeniu, czyli dziewiarni, zobaczyliśmy rzędy maszyn. Były one jednak niewielkie i produkowały nie gotowe rajstopy, a tak zwane "lęgi" czyli cholewki - pojedyncze "nogi" od rajstop. Co ciekawe, do produkcji wszystkich sztuk używana jest biała przędza, która dopiero w kolejnym etapie jest farbowana na inne kolory.
Do dziewiarni rocznie przyjeżdża 100 tirów pełnych surowca, który przemienia się w 350 tirów rajstop opuszczających fabrykę.
Kolejne pomieszczenia okazały się jeszcze ciekawsze niż dziewiarnia. Okazuje się bowiem, że w fabryce pracuje cała masa szwaczek, konstruktorów, techników, kontrolerów, pakowaczek i innych fachowców.
Na szwalni część rajstop zszywanych jest automatycznie (zszywanie cholewek i palców), Rajstopy specjalistyczne i wzorzyste wykańczane są w szwalni ręcznej, która wymaga osiem razy więcej pracy, a przede wszystkim czujnego oka i zwinnych rąk szwaczek.
Następnie rajstopy trafiają do farbiarni. Ze względu na specyfikę maszyn panuje tam wysoka temperatura i duża wilgotność powietrza.
Ostatnim etapem jest formownia - pakownia, która również dostarczyła nam wielu niespodzianek. Po pierwsze, każda para (!) jest sprawdzana przez kontrolerów. Pakowaczki kładą wyprasowane rajstopy na podświetlanym stole, przekładają je kartonikiem, składają, wkładają w folię, następnie wsuwają w kartonowe opakowanie i naklejają nalepkę.
Wycieczka pozwoliła nam w sposób praktyczny realizować zadania warsztatu wynikające z zakresu rehabilitacji zawodowej.