Wycieczka do Zgierza

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej odwiedzili Zgierz. Wyjazd autokarowy zorganizowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu w ramach projektu „Jawne komplety literackie i językowe", dofinansowanego z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wizyta w Zgierzu rozpoczęła się od zwiedzania miejscowego muzeum. Mieliśmy okazje zobaczyć przedmioty codziennego użytku z przełomu XIX i XX wieku, znajdujące się w zrekonstruowanych wnętrzach mieszkalnych zgierskich fabrykantów. W dobie wszechobecnej elektroniki mało kto wie, jak ponad 100 lat temu wyglądała lodówka i jak działał zaparzacz do kawy. Naszą uwagę zwróciła również wystawa „Dziecięcy świat – zabawki z dawnych lat".
Zwiedzając Zgierz, nie sposób pominąć słynnego Miasta Tkaczy – parku kulturowego, w którym znajdują się drewniane XIX-wieczne domy, zbudowane dla osiedlających się w tym mieście sukienników. Jako ciekawostkę można dodać, że jeden z domów tkaczy został kilkadziesiąt lat temu przeniesiony ze Zgierza do Sieradza. Do dziś można go oglądać w Sieradzkim Parku Etnograficznym.
Uzupełnieniem zwiedzania były warsztaty decoupage, przeprowadzone w kawiarni „U Tkaczy". Specjalnie z okazji naszego przyjazdu, przeprowadziły je przedstawicielki zgierskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Efektem warsztatów są pamiątki z wyjazdu – udekorowane szklane naczynia.

Strefa banerowa